בלוג

יום שני , 7 פברואר 2011

נארדה מספר:

יום אחד הלכתי לנגן בוִינָה שלי לוִישְנוּ, ומצאתי את האל שקוע בתענוגות אירוטיים עם אשתו לָקְשְמִי. ברגע שראתה אותי, התעטפה בסארי שלה וברחה. תמהתי על התנהגותה ואמרתי לוישנו: הריני פָּרוּש ומצוי מעבר לתאוות. התגברתי על האשליה (מאיא)!


וישנו הזכיר לי שאישה צריכה לשמור על צניעותה בנוכחות גבר זר והזהיר אותי לבל אומר כי התגברתי על האשליה, מפני שאף אחד, אפילו לא האלים, איננו מסוגל להתגבר עליה.
התחננתי בפני וישנו שיראה לי את האשליה, והוא הסכים. הוא לקח אותי לאגם יפיפה והזמין אותי לרחוץ בו. נכנסתי פנימה, והוא צפה בי. בתוך האגם עזבתי את גוף הגבר שלי והפכתי לאישה. וישנו נטל את הוינה שלי והלך, ואני שכחתי לגמרי את גופי הקודם.


מלך ושמו טָאלָדְהְוָגָ'ה הופיע ובא. הוא נשא אותי לאישה, אף שהתוודיתי באוזניו כי אינני יודעת מאומה על עברי. הוא העניק לי את השם סָאוּבְּהָאגְיָסוּנְדָרִי . לאחר מכן המלך, שבגלגול קודם היה מאסטר בקאמה סוטרה (אמנויות האהבה), נטש את כל חובותיו הממלכתיים ועשה אהבה עם מלכתו יומם וליל, מתמסר כל כולו לעונג ושותה לשכרה.
אף אני, במשך תריסר שנים שחלפו בן-רגע, שכחתי את גופי הקודם ואת חיי כפָּרוּש. הריתי וילדתי שמונה בנים. לבניי נולדו נכדים. לעיתים הייתי מאושרת ולפעמים עצובה בגלל המריבות של בניי עם נשותיהם. לעיתים נפלתי למשכב וסבלתי ממחלה, כך חלפו הימים.


יום אחד תקף האויב את הממלכה, וכל בניי ונכדיי נהרגו. כשקוננתי על ילדיי דואבת כולי הופיע וישנו בדמות בראהמין, ושאל: מדוע את עצובה? הרי זו טעות (bhrama). אין זו אלא אשליה (moha). מי את, ושל מי הבנים הללו?
אל-נא תבכי. התעשתי וערכי את טקסי-המוות.


למשמע דבריו קמנו שנינו, המלך ואני, ועמנו קרובי משפחה נוספים, והלכנו בעקבות הבראהמין לאגם ושמו פּוּמְטִירְטְהָה . הבראהמין אמר: היו לך מליוני בנים באינספור גלגולי-חיים, ומליוני בעלים ואבות. על מי מכל אלה תתאבלי? זו איננה אלא טעות שעלתה בדעתך, חלום ותו לא!


למשמע דבריו נכנסתי לאגם ומייד הפכתי לגבר. וישנו החזיר לי את הוינה שלי והלך. אז נזכרתי שהייתי נארדה, שהולכתי שולל על-ידי האשליה והפכתי לאישה (גורל מר), ושחזרתי סוף-סוף להיות גבר.

(Devībhāgavata Purāņa 6.28.1-54; 6.29.1-66)

מי מאיתנו משוחרר מהמאיא?
האם השחרור היוגי משחרר מהאפשרות של המילכוד במאיא?
קראו סיפור זה פעם ועוד פעם ועוד פעם, התענגו עליו והתענגו על החופש להיות משוחררים מלייחס לעצמכם ערכים גבוהים או נמוכים, ולהתחיל לחיות מעבר לטוב ולרוע.

באהבה אין סופית1 טָאלָדְהְוָגָ'ה- "זה שעל דגלו חרוט דקל"; אחד מכינויו של בָּלָרָאמָה, אחיו הגדול של קרישנה (הלא הוא וישנו).
2 סָאוּבְּהָאגְיָסוּנְדָרִי- "זו שיופיה במסירותה לבעלה".
3 פּוּמְטִירְטְהָה- "אגם הגבריות".